Mobiilseid diagnoosikabinette külastasid mullu tuhanded

Meditsiiniuudised • 17. aprill 2024

Vähiliidu ja Viljandi haigla mobiilses meeste-, naha- ja naistekabinetis ning mammograafiabussis lasi mullu kodu lähedal oma tervist kontrollida üle 10 000 inimese.

Meeste diagnoosikabinetis osutati uroloogiteenust 36 vastuvõtupäeval ning tehti kokku 1256 vastuvõttu, neist 705 olid kontakt- ja 551 kaugvastuvõtud. Meestekabinetis diagnoositi kolm esmast eesnäärme-, üks põie- ja üks neerutuumor. Võrreldes aasta varasemaga suurenes eesnäärmevähi kahtlusega aktiivsel jälgimisel olevate patsientide ja MRT-uuringule saadetud patsientide arv. Meestekabinetis vastuvõtte tegeva uroloogi Teesi Sepa sõnul on meeste huvi enda tervise ja selle juhtimise vastu märgatavalt paranenud.

Nahakabinet osutas teenust 48 vastuvõtupäeval ning kokku tehti 1070 esmast vastuvõttu. Edasistele uuringutele saadetud patsientide arv jäi seal vastuvõtte tegeva doktor Aade Topniku sõnul võrreldes aasta varasemaga enam-vähem samaks: igalt vastuvõtult saatis ta edasistele uuringutele vähemalt neli inimest.

Naiste diagnoosikabinetis teevad naistearstid ja ämmaemandad eri maakohtades ennetustööd ja ambulatoorseid vastuvõtte. Kokku käis naistekabinet Viljandi lähimaakondades, Kihnu ja Vormsi saartel, eri laatadel ja mitmel terviseüritusel 66 päeval. Esmaseid naistearsti vastuvõtte tehti 618 ning ämmaemanda vastuvõtte 117.

Viljandi haigla naistekliiniku juhi Diana Vanaveski sõnul on mobiilses kabinetis avastatud mitu vähijuhtu ja operatiivset ravi vajavat patsienti, kes muidu ei oleks tõenäoliselt niipea oma raviteekonda tervenemise poole alustada saanud. “Sageli sattusid vastuvõtule 10-20 aastat kontrollis mitte käinud naised,” lisas ta.

Mammograafiabussis tehti 7602 ehk võrreldes aasta varasemaga 740 uuringut enam. Neist 6808 olid rinnavähi sõeluuringud, millel käinud naistest 215 kutsuti lisauuringutele. Lisauuringutel leidis bussi meeskond 24 rinnavähki, millest suurem osa olid varajased ehk I A staadiumis. Kahel naisel leiti rinnavähk mõlemas rinnas.

Meditsiiniuudised