Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe Dr Matti Maimetsa sõnul on C-hepatiidist üleriigilise kampaania tasemel rääkimine ja tegutsemine täiesti õigustatud, sest Eestis on täna hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat  HIV positiivseid.

Kas kuulud riskigruppi? Vastus: www.chepatiit.ee.

 

Eesti Vähiliidu juhatuse esimehe Maie Egipti sõnul jätkatakse ülemöödunud aastal alustatut, sest probleem on tõesti suur ja teadlikkus jätkuvalt madal. Kui eelmisel aastal oli kampaania eesmärgiks tõsta C-hepatiit inimeste tähelepanu alla ning rääkida haiguse iseloomust üldisemalt siis sel korral keskendub kampaania tasuta testimisele kutsumisele.

Iga haigus, sh vähk on varases staadiumis avastades kontrolli all hoitav ja mõnel puhul ravitav. Vähiliidu missiooniks on inimesi sellest informeerida ja kutsuda riskirühma kuuluvaid inimesi testima. Kuna C-hepatiit on haigus, mille viirust võivad inimesed kanda 20 aastat ilma, et nad seda teaksid. Seetõttu avastatakse haigus tihti liiga hilja,» selgitas Maie Egipt.

 

Kampaania testimispartneri meditsiinilabori SYNLAB abiga loodetakse testida vähemalt 1500 riskirühma kuuluvat inimest. “Suure hulga inimeste C-hepatiidi osas tasuta testimisega soovime tuvastada juba nakatunud haigeid, kes muidu jõuaksid eriarstini liiga hilja,” täiendab labori infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber.

Internetipõhine küsitlus, kas kuulud riskigruppi ning  SYNLABis tasuta vereanalüüsi tegemise info, kohad ja ajad on leitavad teavituskampaania kodulehel: www.chepatiit.ee.

 

Kampaania kestab märtsi lõpuni ja selle viivad koostöös läbi Eesti Vähiliit ja Abbvie. Testimispartner on SYNLAB Eesti. Kampaania on kooskõlastatud Eesti Perearstide Seltsiga.

 

Tiit C. Hepa kampaaniast: Ülemöödunud aastal loodi C-hepatiidi näitlikuks kehastamiseks Tiit C. Hepa tegelaskuju. Sel korral kutsutakse inimesi riskirühma kuulumist testima veebis www.chepatiit.ee.

 

C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on:

  • saanud vereülekannet enne 1994 aastat
  • lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides
  • on kokku puutunud teise inimese verega
  • on jaganud süstalt (sh meditsiinilistel põhjustel)

Kampaania raames testitud riskigruppi kuuluvatele isikutele jagatakse vereanalüüsi andmisel kirjalikku informatsiooni testist ning tulemusega koos antakse patsiendile infektsionistide poolt koostatud selgitused ja soovituslikud jätkutegevused. Positiivsete vastuste puhul saavad inimesed saatekirja LTKH, TÜ Kliinikumi Infektsioonhaiguste või ITK Gastroenteroloogia osakonna arsti vastuvõtule.

Ka perearstid saavad suunata inimesi kampaania lehele täitma ankeeti riskigrupi hindamiseks ja siis sealt edasi tasuta testima.

 

Täpsemalt: www.chepatiit.ee
Tiit elab siin: Facebook: https://www.facebook.com/people/Tiit-Hepa/100004902225206
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC9_JFKkrY8JA5FN1cSjBJ0g/feed
Instagram: http://instagram.com/tiithepa
Twitter: https://twitter.com/Tiit_Hepa

 

Lisainformatsioon:

Aive Hiiepuu

aive@prconcept.ee

Tiit_veeb_1

Tiit_3