Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra.

EESTI VÄHILIIDU PRESSITEADE 06.05.23

11. mai on rahvusvaheline melanoomipäev. Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest, naha pigmendirakkudest. Melanoom võib tekkida olemasolevast neevusest ehk nn sünnimärgist või tekib nahale uus kiiresti kasvav ja muutuv pigmendilaik.

Viimase kümne aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud poole võrra. Eesti inimestest 92% tunnistab, et liigne päike võib põhjustada terviseprobleeme, ainult 18% kaitseb oma nahka aga päikese eest. 90 protsendi nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus.

Varajast melanoomi suudetakse tänapäeva meditsiiniga väga hästi ravida (99% patsientidest paraneb täielikult), kuid melanoomi, mis on juba tunginud läbi nahakihtide ning organismis levinud, on väga raske täielikult ravida (hilises staadiumis avastatud melanoomi elumuse tõenäosus jääb statistiliselt vahemikku 15- 20%).

Kauaoodatud päikeselised ilmad on taas kohal ning meelitavad inimesi päikest võtma ja D-vitamiini ammutama. Paraku kaasneb liigse päevitamisega mitmeid terviseriske, neist üks ohtlikumaid on melanoom. Mõistlik oleks vähendada tahtlikku naha päevitamist, kaitsta väikelapsi ja pakkuda kaitset välitingimustes töötajatele otsese päikesekiirguse eest.

Melanoomi riskitegurid on hele nahavärv, lapseeas saadud päikesepõletused, melanoomi esinemine lähisugulastel, nõrk immuunsüsteem ning solaariumi kasutamine. Päikesega liialdamine suurendavad nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab ka erinevaid silmahaigusi.

Nahavähile ja riskifaktorite ennetamisele pöörab Euroopas kõige suuremat tähelepanu heategevuslik organisatsioon Euromelanoma, mis asutati dermatoloogide poolt, tänaseks osalevad seal 33 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas. Tänaseks on Eesti dermatoloogid 12 aastat korraldanud melanoomi ja nahavähi heategevuslikke skriininguid teadvustamaks nahavähi tekke riske. 4 juunil sellel aastal toimus nahavähi teadvustav Eesti nahaarstide seltsi ja Vähiliidu ühisüritus Testiti inimeste nahka Pärnu rannas. Kohal oli ka vähiliidu diagnoosikabinet.

Edastame ka valminud video linki, videograaf Andres Luidre, Kavalants Stuudio: https://youtu.be/G49zIE42uxw nahaarstide vastuvõtust Pärnu rannas 4. juuni 2023

Järgmise aasta plaan – Melanoomipäev 2024 toimub Haabneeme rannas Viimsis, Oko restorani lähedal ja siis kui on lootust ilusale rannailmale – 6.juuli 2024. 

Lisainformatsioon

Eesti Vähiliidu mobiilne nahakasvajate diagnoosikabinet on Maijooksul 20.mail  Tallinna Lauluväljakul vastuvõtt toimub 11.00 -17.00

Maijooksul toimub vastuvõtt nö. elavas järjekorras. Nahaarsti vastuvõtule saatekirja vaja ei ole, visiiditasu on 5 eurot ravikindlustatud inimestele ja 35 eurot ravikindlustamata inimestele (vajadusel lisanduvad uuringutasud).