Helista annetustelefonile 900 1004 (kõne hind 5 eurot)
Toidulisandid2018-04-19T13:16:44+02:00

Toidulisandid

Vähihaige vajadus mikrotoitainete (vitamiinid, mineraalid ja fütotoitained) järele on haiguse ja ravi kurnava iseloomu tõttu suurenenud.

Samas hoiatatakse omal käel toidulisandite võtmise eest, eriti raviperioodil, sest antioksüdantsed toidulisandid võivad vähendada raviefekti ning toidulisandites ja medikamentides sisalduvad toimeained võivad tekitada organismis ebasoodsaid või isegi ohtlikke koostoimeid.

Alati on soovitav esmalt korrigeerida toitumine ning lisada menüüsse rohkelt vähki tõrjuva iseloomuga toiduaineid. Halb toitumine ja kestev mikrotoitainete puudus halvendab organismi võimet haigusega võidelda. Seejärel võib asuda selgitama vajadust lisandi (mineraalid, vitamiinid, fütotoitained) järele.

Kokkuvõttes on otsus lisandit võtta alati väga individuaalse iseloomuga ega ole laiendatav teistele, isegi kui kaebused on sarnased.

Kuna lisandite pakkujaid on Eestis palju, apteekide kõrval ka võrkturundusfirmad, siis mõned soovitused:

  • vältige lisandi ostmist väite alusel „see on üks väga hea lisand“. Lisandi soovitaja peab põhjendama ühe või teise koostisaine toimet ja põhjuseid, mis tingivad vajaduse seda lisandit osta. Lisaks sellele peab olema ka selgitatud lisandi võtmise kord.
  • lugege alati hoolikalt lisandipurgilt etiketti ning vaadake, kas koostises võib olla toimeaineid, mis on teile individuaalselt vastunäidustatud (näiteks seoses mõne ravimi tarbimisega või kroonilise terviseprobleemiga).
  • uut lisandit ostes tehke inventuur hetkel võetavates ning kalkuleerige ega mitme preparaadi peale mõnda ainet liigselt ei saa.
  • alati peab tarbima kvaliteetseid lisandeid, ilma sünteetiliste värv-, magus- ja lisaaineteta.
  • lugege ise alati lisaks, uurige taimede tundjatelt, proviisorilt, mida nemad konkreetsest preparaadist arvavad. Paljude toimeainete kohta on ilmunud ka teaduslikke uuringud.
  • pidage enne lisandi võtmist alati nõu oma raviarstiga.
Aktiivse ravi perioodil on ohutud tarbida (ei suurenda vähi aktiivsust) C vitamiin väikeses annuses, kaalium ja w-3 rasvhapped.
Antioksüdantide, multivitamiinide ja mineraalainepreparaatide tarvitamine ravi ajal ei ole lubatud.
Kõige turvalisem on suurendada kaaliumi ja magneesiumirikaste toiduainete söömist (täisteraviljad, leheroheline, porgand, banaan, õun, oad, herned) ja vähendada toidu soolasust.

D-vitamiinist võib olla kasu rinnavähipatsientidele

California ülikooli teadlaste andmete kohaselt võivad kõrgete D-vitamiini tasemetega rinnavähipatsiendid seljatada haigust koguni kaks korda tõenäolisemalt kui madalate veretasemetega kaaslased.

Sellised tulemused avaldati ajakirjas Anticancer Research, vahendasid ERR teadusuudised.

Ühtekokku oli antud uuringus vaatluse all 4443 patsienti, keda jälgiti keskmiselt üheksa aasta jooksul. Patsiendid jaotati rühmadesse vastavalt nende veres sisalduva 25-hüdroksü D-vitamiin tasemetele: kõrgeks loeti taset keskeltläbi 30 ng/ml, madalad tasemed jäid keskmiselt 17 ng/ml piiridesse.

Selgus, et vitamiini kõrgete veretasemetega patsientide seas oli suremus 50 protsenti madalam. D-vitamiini ainevahetussaadused suurendavad rakkudevahelist kommunikatsiooni, aktiveerides valku, mis pidurdab rakkude agressiivset jagunemist.

Allikas: Meditsiiniuudised 10.03.2014, 15:37
Siret Trull siret.trull@aripaev.ee