Otsused elu lõpus

Tavaliselt on inimese suurimaks mureks suremise kvaliteet, mitte suremine kui selline. Inimesed, kes on suremise kui elu loomuliku osa omaks võtnud, ei taha protsessi enam pikendada juhul, kui see lõpptulemust ei mõjuta. Kuid „heast” surmast mõtlemine on midagi, mida enamus inimesi ei tee.

Mõned inimesed tahavad lõpus olla kodus, mõned hooldeasutuses. Mõned soovivad olla haiglas ja saada iga võimalikku ravi, mis nende elu pikendaks nii kaua kui võimalik, sõltumata elu kvaliteedist. Igal juhul pead otsuse tegema sina ise, lähtudes sellest, mis on parim sulle ja sinu perele antud situatsioonis.

Iga vähiravi eesmärk on tagada sulle parim võimalik elu kvaliteet. Iga inimese jaoks tähendab see erinevat asja. Käes on hetk mõelda nii sellele, kuidas sa järgmistel kuudel elad, kui ka kuidas sa sured, ning selleks ette valmistuda.

Elundidoonorlus

Mõned inimesed on huvitatud oma organite annetamisest teistele. Isegi kui sa põed vähki, võib sinu kehast teistele palju abi olla. Täpsema info saabumiseks pöördu oma arsti poole. Veendu ka selles, et sinu lähedased sinu soovist teaksid.

Juhtnöörid lähedastele

Jäta vabas vormis juhtnöörid oma lähedastele. Kuigi tegu ei ole juriidilise dokumendiga, võib sellest väga palju abi olla. See aitab sinu lähedastel teha otsuseid sinu elu lõpusirgel ja kui sa oled juba lahkunud.
Juhtnöörides võid välja tuua, kes kannaks hoolt sinu laste või koduloomade eest. Sa võid seal välja tuua inimesed (koos kontaktandmetega), kellega peaks peale sinu surma ühendust võtma. Need võivad olla nii sinu sugulased, advokaat, töökaaslased või ükskõik kes, keda pead oluliseks sel hetkel teavitada.

Kirjuta üles oluliste dokumentide asukohad, panga- ja investeerimiskontod. Samuti inimesed, kellega nendes ettevõtetes ühendust võtta. Võid jätta ka juhtnöörid, milliseid matuseid sa sooviksid.

Koopiad juhtnööridest anna inimestele, keda usaldad. Kindlasti räägi enne nende inimestega, kes peavad sinu juhendid ellu viima. Veendu, et nad on valmis neid täitma ning vasta nende võimalikele küsimustele.
Veendu, et rohkem kui üks inimene teaks, kus on olulised dokumendid ja nad saavad need vajadusel kiiresti kätte. Kui sa oled oma soove muutnud, hävita vanad juhtnöörid ning anna oma lähedastele teada, kus uued on.

Allikas: www.cancer.org