Koostöös Eesti Vähiliidu ja Eesti Haigekassaga jätkub rinnavähi sõeluuringu kampaania, mille peamiseks eesmärgiks on kutsuda sihtrühma naisi sõeluuringule ning eesmärk on  teadvustada inimestele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav.

2017 aastal saavad nimelise kutse aastatel 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 sündinud ravikindlustatud naised.

Oluline on, et ka ilma kaebuste või sümptomiteta naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. 2014.a.diagnoositi vähiregistri andmetel Eestis 728 uut rinnavähijuhtu naistel ja 4 meestel.

Viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10%. (Allikas: Tervisestatistika ja Terviseuuringute Andmebaas).

 

Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Kui naine kuulub antud aasta uuringule kutsutavate sihtrühma, võib ta ka kutset ootamata uuringule registreeruda. Sõeluuringule registreerimisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule tulekul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Ravikindlustust omavate naiste sõeluuringu eest tasub haigekassa. Ravikindlustuseta naised saavad osaleda uuringus tasudes selle eest ise vastavalt teenusepakkuja hinnakirjale.

Väga oluline on, et naised hooliksid ka ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti ja kontrolliksid ise oma rindu st. teostaks rindade enesevaatlust üks kord kuus.

 

Eesti Vähiliit soovitab naistele salvestada iPhone ja Androidi nutitelefonidele ka eestikeelne põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakendus.

Rakendus on leitav: kasvaja.net/rinnavahk/

 

Naised, hoolige oma tervisest, käige regulaarselt kontrollis. 

 

Lisainfot sõeluuringute ja maakondades sõitvate mammograafiabusside kohta leiate:

http://www.haigekassa.ee/et/liikuvate-mammograafiabusside-ajakava

 

Lisainformatsioon:

www.haigekassa.ee/ennetus või telefonil 669 6630

www.cancer