Hospiitsravi ja õendusabi roll elulõpu teekonnal.

Kristi Luksep

Kiiresti arenev arstiteadus on toonud ning toob edaspidigi kaasa tohutul hulgal positiivseid muutusi tervisevaldkonnas. Kaasaegsed diagnostikavõimalused ja innovaatilised ravimeetodid võimaldavad haigusi avastada varasemates staadiumites ning lisaks täielikult tervistavale ravile on võimalik pakkuda ka elukvaliteeti parandavaid meetmeid. Siiski on oluline mõista ja tunnistada, et mõned haigused ei allu ravile ning mõnikord on vajalik valmistuda surma peatseks saabumiseks. Dalai-laama on kirjutanud: „Surm on elu loomulik osa, millega meil kõigil tuleb varem või hiljem silmitsi seista.” (Sogyal Rinpoche, „Tiibeti raamat elust ja surmast“).

Seistes silmitsi eesootava surmaga on see kui teadmata pikkusega reis tundmatusse. Suremiseks valmistumine on emotsionaalselt raske nii patsiendile kui ka tema lähedastele nõudes tähelepanuväärset vastupidavust ja valmisolekut nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Krõõt Padrik jagas meiega oma lugu ning sõnastas mõtte, et raske haiguse lõpp ei ole ilus protsess. Selleks, et muuta suremine võimalikult toetavaks ja väärikaks nii patsiendile kui ka tema lähedastele, on vaja teadlikkust, head ettevalmistust ja professionaalset abi. Oluline on, et tervishoid ei keskenduks üksnes haigusele ja selle ravile, vaid võtaks arvesse ka patsiendi soove ja vajadusi, et tagada talle võimalikult väärikas ja toetav elulõpu teekond.

Kui need teemad on läbi räägitud ning nii surija kui lähedaste soovid olemasolevate võimaluste ja vajadustega kooskõlla viidud, haige vaevused on leevendatud ning inimväärikus tagatud, alles siis on aega ja jõudu tegeleda muude korraldamist vajavate teemadega nagu pärimine, asjaajamine või viimaste rääkimist vajavate juttude jagamine.