04.07.2025
Juba aastaid räägime väärtuspõhisest meditsiinist, sh ka onkoloogiast. Kui varem peeti meditsiiniteenuse hindamisel oluliseks vaid ravi mahtu ja maksumust, siis nüüd on põhifookuseese tõusnud ravi kvaliteet, mis omakorda jaguneb ravi kliiniliseks kasuks ja patsiendi elukvaliteedi mõõdikutes nii aktiivravi ajal kui ka peale ravi. Ravi kliinilist kasu saame hinnata erinevate laboratoorsete, radioloogiliste, endoskoopiliste jt meetodite abil, toetudes rahvusvahelistele kriteeriumidele. Patsientide elukvaliteedi hindamiseks kasutatakse erinevaid küsimustikke mida nimetatakse kas patsiendi teenuskogemuse hinnanguks(PREM) või patsiendi hinnanguks oma elukvaliteedile (PROM).
Kuna kasvajate diagnostikas kasutatakse väga sageli genoomiuuringuid ja ravi(eeskätt sihtmärk- ja immuunravi) on suunatud konkreetsete molekulaarsete sihtmärkide vastu, siis räägime väga sageli vähi täppisdiagnostikast ja täppisravist. Keerukate ravitehnoloogiate kasutamise korral saame rääkida ka täppiskiiritusravist(stereotaktiline kiiritus) ja täppiskirurgiast(robotkirurgia).
Vähi aktiivravi jaguned kirurgiliseks-, kiiritus- ja süsteemraviks, mille alla omakorda kuuluvad keemiaravi, hormoonravi, sihtmärkravi ja immuunravi.
Vähi aktiivravi saab väärtuspõhise ja patsiendikeskse lähenemise kontekstis olla ainult tõenduspõhine. Kõik uute vähiravimite katsetused ja uute ravitehnoloogiate välja töötamised ning praktikasse juurutamised saavad toimuda vaid teadusuuringute raamides, millised peavad kindlasti enne uuringu algust olema saanud eetikakomitee kooskõlastuse. See kõik puudutab ja erinevaid personaalmeditsiini arendusi.
Lisaks aktiivravile räägime vähiravis ka palliatiivravist ehk toetavast ehk leevendavast ravist, mis sisuliselt tähendab haigussümptomite(valu, iiveldus, oksendamine kõhulahtisus jt) kontrolli ja patsientide psühhosotsiaalset toetamist ning ka taastusravist(organismi teatud funktsioonide(füüsiline aktiivsus, kõnevõime jne) taastamine. Palliatiivravi ja taastusravi aitavad läbi viia eeskätt palliatiiv- ja taastusravi arstid, psühholoogid, sotsiaaltöötajad, füsioterapeudid ja toitumisspetsialistid. Tihti kasutatakse nõustamisel ka eriväljaõppe saanud õdesid ja patsientide raviteekondade sujuvamaks muutmisel ka nn kliinilisi koordinaatoreid. Tulevikus kasutatakse tõenäoliselt üha enam ka erinevaid AI-põhiseid lahendusi näiteks patsientide esmaseks nõustamiseks töövälisel ajal.
Alternatiivravil või ekperimentaalravil väljaspool teadusuuringuid ei ole väärtuspõhise ja patsiendikeskse onkoloogia kontekstis kohta, sest on ebaeetiline pakkuda patsiendile veel täielikult tõendamata ravi. See seisukoht on patsientide turvalisuse tagamise nurgakiviks.
Teatud toetusravi meetmeid nagu loovteraapia, muusikateraapia, jooga, meditatsioon ja veel mõned teised klassifitseeritakse mõnedes riikides ja ka mõnede rahvusvaheliste organisatsioonide poolt ka kui nn täiendravi meetmeid, aga pigem tuleks neid vaadelda lisavõimalustena vähihaigete toetus- ja taastusravi raamides, mis peavad kindlasti olema kooskõlastatud oma raviarstiga ja vajadusel kogu ravimeeskonnaga ning eelistatult läbi viidud vähikeskustes.
Dr Vahur Valvere,
Onkoloog-ülemarst,
SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla
Eesti Vähiliidu president
Kontakt: info@cancer.ee
Eesti vähiliit
Kontakt
Koostöö ja toetus: