Kopsuvähi sõeluuring laieneb Tartust Viljandimaale ja Ida-Virumaale

Tartu Postimees – 28.05.2024

Seda, et Tartumaal läbi proovitud kopsuvähiuuring laieneb 2025. aastal Viljandimaale ja Ida-Virumaale, kinnitas tervisekassa juht Rain Laane eelmisel reedel, kui Tartu ülikooli kliinikumi kaasprofessor Tanel Laisaar oli tutvustanud kopsuvähi sõeluuringu uut mudelit ning rääkinud Tartumaa tulemustest.

Eestis diagnoositakse kopsuvähk igal aastal 800 inimesel. Aga hilinenud diagnoosimise tõttu avastatakse enamik kasvajaid nii kaugele arenenud staadiumis, et arstidel õnnestub kinkida viis nappi lisa-aastat vaid kahele protsendile neist inimestest.
Varases staadiumis vähihaigel sümptomid puuduvad. Nii sureb Eestis igal aastal kopsuvähki 600 inimest. Päevselge on, et kui raske haigus avastada varases staadiumis, on ravi odavam ja tulemuslikum.
Tartu ülikooli kliinikumi kopsukliiniku juht ja kirurg Tanel Laisaare meeskond on koostöös Tartu ja Tartumaa perearstidega kopsuvähi sõeluuringu mudeli väljatöötamisega näinud vaeva mitu aastat.
Kopsuvähi sõeluuringu sihtrühma moodustavad inimesed vanuses 55-74 aastat, kes on 20 aasta jooksul suitsetanud vähemalt paki sigarette päevas. Riski suurendavad teised kasvajad ja kroonilised haigused ning kopsuvähijuhtumid lähisugulaste seas, väheoluline ei ole elustiil, kehamassiindeks ja haridustase.
Kopsuvähi sõeluuring võrreldes teiste sõeluuringutega on kallis. Tervisekassa juht Rain Laane ütles, et kui Eestis alustataks 2025. aastal kopsuvähi sõeluuringut üle riigi, maksaks see sama palju kui kolm praegu käimasolevat ehk rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuring kokku.

Hea uudis on see, et Tartus ja Tartumaal tehtud proovisõeluuringuga õnnestus haarata 79 protsenti sihtrühmast, mis on Eesti sõeluuringute osavõtumäära silmas pidades väga kõrge tulemus. Hea märk on ka see, et katseuuringu esimesel aastal olid Tartus ja Tartumaal valmis koostööd tegema 74 perearstinimistut ehk 80 protsenti. Nende nimistute vanuselisse sihtrühma kuulus 26 759 patsienti. Neist küsitleti ja hinnati 24 415 patsienti ning madaladoosilisele kompuutertomograafuuringule suunati 3708 patsienti.
Uuringusse läks 3444 patsienti, neist diagnoositi 30 kopsuvähi esmajuhtu, millest 13 avastati esimeses staadiumis. Sõelale jäi märke aga teistestki tõsistest haigustest, see tähendab et muid leide avastati 3337 ehk 96,9 protsendil patsientidest.
Praegu ei saa veel öelda, millal muutub kopsuvähi sõeluuring üle-eestiliseks. Kariderohked kohti on. Näiteks perearstide ja -õdede suur töömaht. Spetsialistide puudus, karmid nõuded madaladoosilisele kompuutertomograafiale ja meditsiinikiiritusele, rääkimata muust tehnoloogiast ja tuvastussüsteemidest. Lisaks sõeluuringu rahastamine, eriarstide ja operatsioonide töökulud ning palju muud.

Kirurg Tanel Laisaar on veendunud, et vaid sõeluuring aitab varases staadiumi kopsuvähi üle leida.

AIME JÕGI