Suitsetamine

Tubaka mõju tervisele

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine seotud vähemalt 25 haiguse tekkega ning tubakatarvitamist peetakse maailmas suurimaks surmade põhjustajaks. Pole ühtegi organit, mida tubakakeemia ei kahjustaks.

Tubakas on kantserogeense toimega, põhjustades vähki vähemalt 12 erinevas kehapiirkonnas: kopsudes, suuõõnes, ninaõõnes, paranasaalsiinustes, neelus, kõris, söögitorus, pankreases, maos, maksas, neeruvaagnas, põies. Samuti põhjustab tubakas müeloidset leukeemiat ehk verevähki.

Tubaka tarvitamine põhjustab 40% südame-veresoonkonnahaigustest (infarkt, insult), 80% kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest ja 90% kopsuvähist.
Tubaka tarvitamisest hoidumisel on 40% neist haigustest ennetatavad. Loe edasi

Suitsetamisest meestele

Meeste impotentsusel ehk seksuaalselvõimetusel on palju põhjuseid. Impotentsus ja viljatus ei ole üks ja sama asi…

Mehe impotentsusel, sugulisel võimetusel, on mitmeid põhjusi. Impotentsus ja viljatus ei ole üks ja see sama. Impotentsuse kõige tavalisemaks vormiks on peenise ehk suguti mitteküllaldaselt jäigastumine suguühte ajal. Sageli nimetatakse seda ka erektsioonivõimetuseks, mida määratletakse mitmeti. Erektsioon tekib vereringe ning perifeerse ja kesknärvisüsteemi ühise tegevuse tulemusena. Arteriaalne veri voolab suguti paisuvatesse kudedesse väikseid veresooni mööda. Arteriaalse verevoolu suurenemine tekitab erektsiooni. Verevool on ligikaudu seitse korda suurem normaalsest.

plakat_bussipeatused_preview.indd

Kes kaitseb naist suitsu eest?

Tubakatööstuse paljude sihtgruppidest on naised üks suurimaid kelle arvelt müüki suurendada. Sest võrreldes meestega kasutab veel suhteliselt vähe naisi tubakatooteid. Maailma enam kui ühest miljardist suitsetajast moodustavad naised umbes viiendiku. Ülemaailmne trend näitab, et kui meeste seas on suitsetamise levimus vaikselt langemas, siis naiste seas on see kahetsusväärselt tõusmas.

Naiste põhjused suitsetamiseks erinevad sageli meeste omadest. Paljud naised arvavad, et suitsetamine on märk vabadusest ja glamuurist. Samuti usuvad paljud, et suitsetamine aitab hoida saledust. Turundajad aga kasutavad neid väga levinud eksiarvamusi osavalt ära. Seetõttu suitsetabki oluliselt rohkem naisi kui mehi light-sigarette, uskudes, et „kerge“ ja „vähem tõrva“ tähendab ka „ohutu“. Trend on tõusujoones.

Tubakast loobumine

Enamik inimesi ei suuda suitsetamisest loobuda iseseisvalt ning vajab selleks sõprade ja perekonna toetust ning professionaalset abi. Nõustamisabi (eesti ja vene keeles) saab tasuta telefonil 126 E – P 13.00 – 03.00 Eesti Vähiliidu tasuta nõuandetelefon (eesti ja vene keeles) 800 2233 E – R 10 – 12 ja 18 – 20 Inimene, kes tahab tubakast loobuda, saab oma otsuse elluviimiseks pöörduda kameditsiinilise nõustaja poole.

Vaata lisaks: