Rinnavähi sõeluuringud

Uuringule kutsutakse 50-62 aastaseid ravikindlustatud naisi iga 2 aasta järel.

2017. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965 ja 1967 aastal sündinud ravikindlustatud naisi.

Rinnavähi sõeluuringut teostavate tervishoiuasutuste kontaktid leiad siit 

Liikuvate mammograafiabusside ajakava leiad siit.

 

mammograaf-everglow

Rinnavähi  varajase avastamise sõeluuringut korraldavad Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut koos Sotsiaalministeeriumiga.

Enamik arenenud riikidest maailmas korraldab rinnavähi sõeluuringuid juba mitukümmend aastat. Rinnavähi varajase avastamisega on võimalik oluliselt ravitulemusi parandada ja vähendada suremust sellesse raskesse haigusesse.

Sõeluuringul saavad osaleda Eesti Haigekassa ravikindlustusega naised, uuring on neile tasuta.

Alates 2002 aasta teisest poolest on mammograafiline uuring paremini kättesaadav naistele üle kogu Eesti, kuna hakkas tööle nn. liikuv mammograaf. Aasta jooksul külastab 2 liikuvat mammograafiaüksust maakonnakeskusi, mis annab parema võimaluse osaleda uuringul väljaspool Tallinnat, Tartut, Kohtla-Järvet ja Pärnut elavatele naistele.

Kuidas sõeluuringus osaleda?
Nimeline kutse saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile. Kutsutavate nimekiri koostatakse Rahvastikuregistris olevate aadresside alusel. Et kutse saadetakse naiste rahvastikuregistris olevale aadressile, on vajalik kontrollida, kas see on õige. Seda saab teha riigiportaalis. Kui sealsed andmed on ebatäpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks adressaadini jõuda. Koos paberkutsega genereeritakse ka elektroonne kutse, mis saadetakse E-Tervise patsiendiportaali. Iga kutse saanu saab seda oma saatekirjade alt vaadata.

Kutseid ei saa need naised, kes eelmisel aastal mammograafilisel uuringul juba käisid, kellel puudub kehtiv kindlustuskaitse või kellel on andmekogus mittetäielik aadress (näiteks ainult linna täpsusega). Kutsel on märgitud kõik uuringuid teostavad raviasutused, kuhu saab end uuringule registreerida.

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. 

Kui teie sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Tervishoiuasutuste kontaktid on leitavad siit. Registreerumisel kontrollitakse eelkõige teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Kui registreerite end näiteks aga raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb sellega koos tehtavad uuringud tasuda endal ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võtke kindlasti kaasa isikut tõendav dokument.

Naised, hoolige oma tervisest ja kontrollige end regulaarselt!

Kõik perearstid saavad 2017. aasta veebruaris info, kes nende nimistu naistest sel aastal uuringule kutsutakse. Perearst saab naisi täiendavalt teavitada uuringul osalemise vajalikkusest, samuti vaadata, millisele aadressile on kutse saadetud.


Rinna röntgeniuuring avastab enamiku rinnavähkidest. Nagu paljudel teistel meditsiinilistel testidel, ei ole ka sellel paraku 100% kindlust. Ometi on regulaarne sõeluuring parim viis avastada rinnavähk varakult, kui see ei anna veel mingeid haigusnähte.

Rinnavähi varajase avastamise uuringul osalemine on vabatahtlik, kuid eelkõige naise enda tervise huvides.

Küsimusele, kas mammograafiline uuring on tervisele kahjulik vastab TÜ Kliinikumi radioloog dr Sulev Ulp:

Seni ei ole ükski TEADUSUURING (mitte oletus või eeldus) suutnud tõestada, et skriining mammograafia põhjustaks rinnavähi teket!

Loomulikult on tegemist ioniseeriva kiirgusega, mis on potentsiaalselt ohtlik, kui seda valesti kasutada.

Mammogtaafial kasutatav kiirgusdoos on niivõrd väike ja uuringute arv samuti (kord kahe aasta jooksul), et see ei ületa oluliselt looduslikku fooni.

Kordades suurema kiirgusdoosi saavad näiteks need, kes palju lendavad või elavad paigus, kus on rohkelt looduslikku radooni.