Rinnavähi sõeluuringud

Rinnavähi sõeluuringut tesostavate tervishoiuasutuste kontaktid leiad siit 

Liikuvate mammograafiabusside ajakava leiad siit.

 

Lisaks graafikule viibib vähiliidu mammograafiabuss 2016 aasta sügisel veel ka järgmistel üritustel:

27.08 Kallaste kala- ja sibulalaat, infopunkti kõrval

24.09–25.09 Motoshow 2016, Tartu Näitused

15.10–16.10 Ilumess, Eesti Näituste Messikeskus, Pirita tee

mammograaf-everglow

Rinnavähi  varajase avastamise sõeluuringut korraldavad Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut koos Sotsiaalministeeriumiga.

Uuringule kutsutakse 50-62 aastaseid ravikindlustatud naisi iga 2 aasta järel.

2016. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 1956, 1958, 1960, 1962, 1964 ja 1966 aastal sündinud ravikindlustatud naisi. 

Enamik arenenud riikidest maailmas korraldab rinnavähi sõeluuringuid juba mitukümmend aastat. Rinnavähi varajase avastamisega on võimalik oluliselt ravitulemusi parandada ja vähendada suremust sellesse raskesse haigusesse.

Sõeluuringul saavad osaleda Eesti Haigekassa ravikindlustusega naised, uuring on neile tasuta.

Alates 2002 aasta teisest poolest on mammograafiline uuring paremini kättesaadav naistele üle kogu Eesti, kuna hakkas tööle nn. liikuv mammograaf. Aasta jooksul külastab 2 liikuvat mammograafiaüksust maakonnakeskusi, mis annab parema võimaluse osaleda uuringul väljaspool Tallinnat, Tartut, Kohtla-Järvet ja Pärnut elavatele naistele.

Alates 2003 aastast kutsutakse naisi sõeluuringule individuaalselt, spetsiaalse kutsega. Naistele saadetakse personaalne kutse posti teel, kutses palutakse registreeruda sõeluuringule konkreetses uuringut tegevas asutuses või aadressil, kus töötab liikuv mammograaf. Kutsutute hulka valitakse naised Haigekassa ravikindlustusnimekirja alusel.

Sõeluuringu kutse on mõeldud naisele meeldetuletuseks sõeluuringus osalemiseks. Kui Teil on kehtiv ravikindlustus ja kuulute käesloleval aastal kutsutud aastakäigu hulka, siis võite julgelt registreeruda sõeluuringule kutset ära ootamata.

Individuaalne kutsete kaudu registreerimine mammograafiale on oluline samm sõeluuringu viimisel kaasaegsele tasemele. Rinnavähi varajase avastamise uuringut individuaalsete kutsete saatmise kaudu praktiseeritakse enamuses arenenud riikides, kus sõeluuringut tehakse. Selline metoodika on vajalik sõeluuringu kohta parema ülevaate saamiseks. Sõeluuringut teostatakse enamus riikides 2 aastase intervalliga. Kui järgmise uuringu aeg on käes, saadetakse uus kutse.

Rinna röntgeniuuring avastab enamiku rinnavähkidest. Nagu paljudel teistel meditsiinilistel testidel, ei ole ka sellel paraku 100% kindlust. Ometi on regulaarne sõeluuring parim viis avastada rinnavähk varakult, kui see ei anna veel mingeid haigusnähte.

Rinnavähi varajase avastamise uuringul osalemine on vabatahtlik, kuid eelkõige naise enda tervise huvides.

Küsimusele, kas mammograafiline uuring on tervisele kahjulik vastab TÜ Kliinikumi radioloog dr Sulev Ulp:

Seni ei ole ükski TEADUSUURING (mitte oletus või eeldus) suutnud tõestada, et skriining mammograafia põhjustaks rinnavähi teket!

Loomulikult on tegemist ioniseeriva kiirgusega, mis on potentsiaalselt ohtlik, kui seda valesti kasutada.

Mammogtaafial kasutatav kiirgusdoos on niivõrd väike ja uuringute arv samuti (kord kahe aasta jooksul), et see ei ületa oluliselt looduslikku fooni.

Kordades suurema kiirgusdoosi saavad näiteks need, kes palju lendavad või elavad paigus, kus on rohkelt looduslikku radooni.