Naeruteraapia

Huumoriteraapia

Teised levinud nimed: naeruteraapia

Huumoriteraapias kasutatakse füüsilise või emotsionaalse valu ja stressi leevendamiseks huumorit. Seda kasutatakse täiendava meetodina stimuleerimaks tervist ja kiirendamaks haigusega toime tulemist.

Kuigi olemasolevad teaduslikud tõendid ei kinnita väidet, et naer võiks ravida vähki või mõnda teist haigust, vähendab see siiski stressi, toob kaasa positiivsed füüsilised muutused ning parandab inimese elukvaliteet, sealhulgas üldist heaolutunnet Huumoril on füüsilised mõjud kuna ta stimuleerib vereringe süsteemi, immuunsüsteemi ja keha teisi süsteeme.

Ühe uuringu järgi tõi huumori kasutamine endaga kaasa parema valu talumise võime. Oletatakse, et naer vallandab ajus endorfiinid, mis aitavad valu kontrollida. Teise uuringu järgi vähenes naermise ajal neuroendokriinsete ja stressiga seotud hormoonide hulk. Need uuringud kinnitavad naeru stressi leevendavat mõju, kuid täiendavad uuringud on vajalikud uurimaks naeru mõju tervisele.

Naeru füüsilised mõjud kehale sisaldavad kiirenenud hingamist, suurenenud hapniku kasutamist, lühiajalisi muudatusi hormoonides ja teatud neurotransmitterites, ning südame löögisageduse tõusu.

Teadlased on kirjeldanud erinevaid tüüpe huumorit. Passiivne huumor tuleneb millegi ettevalmistatud materjali vaatamisest, nagu naljakas film või stand-up komöödia või siis lõbusa raamatu lugemisest. Spontaanne ehk planeerimata huumor seisneb igapäevaelu situatsioonides huumori leidmisest. Oma elus huumori leidmine võib olla abistav vähiga toimetulemisel.

Paljud haiglad ja ravikeskused omavad spetsiaalseid ruume humoorikate materjalidega, eesmärgiga panna inimesed naerma, nagu filmid, helisalvestused, raamatud, mängud, puzzled. Paljud haiglad kasutavad vabatahtlikke, kes külastavad patsiente eesmärgiga panna nad naerma. Mõned vähiravi keskused pakuvad huumoriteraapiat lisaks standardravile.

Mis ajalugu selle taga on?

Huumorit on kasutatud meditsiinis läbi jäädvustatud ajaloo. Üks varajasemaid märkusi huumori kasulikkusest tervisele on kirjas Piibli Õpetussõnade raamatus. Juba nii vara kui 13 sajandil kasutasid mõned kirurgid huumorit, et tõmmata patsientide tähelepanu eemale lõikuse valust. Huumor oli samuti laialdaselt kasutusel ja uuritud meditsiinilise kogukonna poolt 20. sajandi alguses. Tänapäeval on huumoriteraapia kuulsamaid lugusid seotud Norman Cousins’iga, kes oli tol ajal Saturday Review toimetaja. Loo järgi olevat Hr. Cousins ravinud ennast tundmatust haigusest terveks enda leiutatud skeemiga naerust ja vitamiinidest.

Milliseid probleeme see kaasa võib tuua?

Naeruteraapiat peetakse ohutuks, kui seda kasutada koos tavaraviga. Naer võib küll tekitada ajutist valu peale teatud kirurgilist ravi, kuid see läheb keha paranemisel üle ning püsivaid kahjustusi ei teki.

Lootmine ainult naeruteraapiale ja samal ajal tavaravi vältimine, võib endaga aga kaasa tuua tõsised tagajärjed sinu tervisele.

Allikas: www.cancer.org