Emakakaelavähk

Igal aastal saab Eestis 150-160 naist emakakaelavähi diagnoosi. Emakakaelavähki haigestuvad peamiselt nooremad naised. Enamik haigusjuhtudest diagnoositakse vanuses 30-50 aastat; see on vanus, kus naised käivad tööl, hoolitsevad perekonna eest või teevad mõlemat.

Emakakaelavähi esinemissagedus Eestis ei vähene, viimastel aastatel on haigestumuskordaja alla 50-aastaste naiste hulgas tõusnud ligikaudu 10% ja on haigusjuhtude arvult naiste seas lausa teisel kohal. Vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 25 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel.

Emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks on tähtis:

– regulaarne kontroll naistearsti juures

– emakakaelavähi sõeluuringul osalemine ( ka juhul kui on HPV vastu vaktsineeritud)

– HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimine enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)

– sugulisel teel levivatest haigustest hoidumine

Sõeluuring ja enne suguelu algust läbiviidud vaktsineerimine koos pakuvad parimat kaitset emakakaelavähi vastu.

Emakakaelavähi sõeluuringu kohta leiad infot siit

Ülemaailmseks emakakaelavähi vastu võitlemise sümboliks on Tarkuse Tarkuse PärlPärl.

Tarkuse Pärli kampaania kutsuti ellu Euroopa Emakakaelavähi Assotsiatsiooni poolt 2007. aastal, et luua äratuntav sümbol, mida inimesed saavad rinnas kanda näidates sellega oma toetust emakakaelavähi ennetusele ja tõsta teadlikkust võimalike emakakaelavähi ennetusmeetodite suhtes.

Kampaania peamiseks sõnumiks on:

Peaaegu kõik emakakaelavähi juhtmid on ennetatavad regulaarse emakakaelavähi sõeluuringu ning HPV vastase vaktsineerimisega.

 

Tarkuse Pärlid on saadaval Eesti Vähiliidus, kuldse ja hõbedasena hinnaga 5 eurot.

Tarkuse Pärl kotisTarkuse Pärl avatuna