KKK

Korduma kippuvad küsimused

Siin lehel on toodud sagedasemad küsimused, millega inimesed on meie poole pöördunud ja milledele oleme meie meditsiininõunik dr. Tiiu-Liis Tigase ja teiste spetsialistide abiga vastused püüdnud leida.

Küsimused ja vastused

K: Milliseid looduslikke ravimtaimi soovitate?

V: Ravimtaimede kohta kõige paremaid teadmisi saab prof. Aili Paju raamatust (tal on neid ilmunud mitmeid, otsige raamatupoodidest). Seal on soovitusi ka vähihaigetele.

K: Kas vähist on võimalik paraneda?

V: Paraneda on vägagi võimalik, paljudel on vähk mitmekümne aasta tagune kannatus. Muidugi määrab suurt rolli vähi staadium avastamisel, vähi rakulised omadused ja vähirakkude allumine ravile. Kui keemiaravi hävitab kõik organismis olevad vähirakud, on prognoos väga hea.

K: Kas keemiaravi oleks võimalik läbiviia ka kodus?

V: Oleneb keemiaravist – kui see on suukaudsed tabletid, siis loomulikult. Kui aga veenisisene tilkinfusioon, siis muidugi ainult haiglas (nii statsionaarselt kui ka ambulatoorselt).

K: Kas meestele ka sõeluuringut tehakse või kuidas tulla kontrolli ja saada teada, kas keha on vähi prii?

V: Kas keha on vähiprii – sellist kontrolli tänapäevase meditsiini taseme ja võimaluste juures kahjuks veel ei eksisteeri. Tänapäeval tuleb harrastada tervislikke eluviise ja sellega oma vähiriski maandada.
Mehed saavad eesnäärme kontrolliks perearsti juures teha PSA testi, apteegist saate osta väljaheite peitevere testi soolevähi avastamiseks.

K: Kuidas saab aidata lähedast, kes on jäänud vähi tõttu voodisse ja vaevleb valudes?

V: Vähiravi haiglates Tallinnas ja Tartus on valuravi kabinetid, kuhu saab registreerida tel. 617 1049 ja Tartus 731 8337. Sinna saate minna lähedase eest, öelge, et on kiire, lähedane valudes.

K: Kui elan Soomes ja eurooparavikindlustus puudub, siis kas Eestis tervise kontrolli tegemise võimalus puudub?

V: Kui elate Soomes või mujal välismaal, siis Eestis ravikindlustus puudub ja peate siin meditsiiniteenuste eest maksma.